Hypotéka na bydlení

Hypotéka na bydlení je úvěrem (bankovním i nebankovním), kdy jsou poskytnuty peníze na koupi nemovitosti. Na tuto nevovitost je zapsáno zástavní právo subjektem poskytující finace.

Základní podmínky hypotéky na bydlení

Před zařízením hypotéky na míru lze specifikovat několik kritérií, které budou u všech transakcí.

  • zástavní právo na kupovanou nemovitost
  • celková doba splatnosti hypotéky
  • doba fixace hypotéky
  • prokazování příjmů

Zástavní právo na nemovitost

Při sjednávání hypotéky na bydlení je nutné zástavní právo na kupovanou nemovitost. To musí být i zapsáno do katastru nemovitostí.

Doba splatnosti hypotéky na bydlení

U jednotlivých případů se volí doba splatnosti v různé délce. Minimální je období jednoho roku. Za maximální se považuje až čtyřicet let. Splatnost se odvíjí především od výše poskytnutého úvěru a měsíčních splátek.

Fixace hypotéky na bydlení

Fixace hypotéky označuje období, po které bude výše úrokové sazby neměnná. Úvěr lze sjednat s fixací v rozmezí jednoho až dvaceti let. Tento údaj je důležitý i pro případné refinancování hypotéky - určuje, kdy k němu lze přistoupit.

Prokazování příjmů u hypotéky na bydlení

Při sjednávání lze narazit na tři možná řešení. Prvním je plné prokázání příjmů. Zde lze jednat o hypotéce až do 100% hodnoty nemovitosti v zástavě. Při částečném prokazování příjmů se poskytovaná výše financí omezuje na přibližně 70% hodnoty nemovitosti. Při hypotéce bez prokazování příjmů se v některých případech maximální výše snižuje až na 50%.

Podmínky poskytnutí hypotéky na bydlení

Klient, který o hypoteční úvěr žádá, musí být starší 18 let (některé společnosti ovšem požadují i 21 let).

Zároveň musí být občanem České republiky.

V době splatnosti hypotéky (úspěšného splacení všech splátek) nesmí věk žadatele přesahovat věk 70 let.

Nemovitost, na kterou je uplatňováno zástavní právo, musí být v klientově osobním vlastnictví a musí se nacházet na území České republiky.

Na nemovitost nesmí mít zástavní právo žádná jiná společnost (ať již bankovní nebo nebankovní).

Alternativa k hypotéce na bydlení

Alternativou může být bezúčelný úvěr (americká hypotéka). Jedná se o poskytnutí financí bez uvedení účelu, na který budou vynaloženy. Hlavní podmínka zde ovšem zůstává - je potřeba ručit nemovitostí, kterou má klient v osobním vlastnictví.

Možnosti půjčky

Hypotéka na bydlení Kontakt a Podmínky
Půjčky, úvěry, hypotéky, finance.