Fixace hypotéky

Fixace hypotéky označuje, na jak dlouhou dobu se hypotéka uzavírá za sjednaných podmínek. V tomto období nedochází ke změně úrokové sazby a nelze hypotéku splatit jednorázově.

Jak dlouhá fixace hypotéky je poskytována

Ve většině případů se při sjednávání setkáváme s fixací v rozmezí jednoho roku až pěti let. Přičemž jeden rok lze označit za naprosté minimum a pět let je běžná praxe.

V některých případech se setkáváme i s delším obdobím - až deset nebo dvacet let.

Co přináší fixace hypotéky

Prvním aspektem je výše úrokové sazby. Po dobu sjednané fixace hypotéky nedochází ke změně výše úroků a klient tak splácí stále stejnou částku.

Druhou vlastností je jednorázové splacení. Po dobu fixace není možno bezplatně hypotéku ihned splatit. Po uplynutí této doby se ovšem nabízí zaplatit celou hypotéku a přestat tak splácet.

V případě neúčelové hypotéky (americká hypotéka) je zde ovšem výjimka. Tuto lze splatit i dříve bez sankcí.

S tím přímo souvisí i refinancování hypotéky. Po uplynutí doby fixace se může klient porozhlédnout mezi dalšími subjekty poskytující finance a převést hypotéku k jiné společnosti. Tato společnost jednorázově splatí celou hypotéku a klient posléze pokračuje ve splácení za lepších podmínek této nové společnosti.

Jak dlouhou fixaci zvolit

Na jedné straně je krátká doba fixace (jeden až dva roky). Tuto možnost volíme, pokud se předpokládá, že úrokové sazby neporostou příliš rychle.

Delší dobu fixace (pět let) volíme u vyšších hypoték, které ovlivňují celý rodinný rozpočet. V taktovém případě má splácející jistotu stejně vysokých splátek po dlouhou dobu a lze s tímto číslem kalkulovat v širším časovém horizontu.

Delší časová období fixace (deset až výjimečně dvacet let) nelze všeobecně doporučit a je lepší zvolit kratší dobu fixace hypotéky.

Na závěr je nutno pamatovat na jedno jednoduché pravidlo. Čím delší je doba fixace hypotéky, tím větší je i úroková sazba. V případě krátkého období fixace lze relativně rychle reagovat na změnu na finančním trhu. Při delší fixaci se reakční doba prodlužuje a proto je zde i vyšší úroková sazba.

Vložte vlastní nabídku/poptávku nebo přejděte na hlavní stranu inzerce

Před vložením nové poptávky si nejdříve projděte všechny aktivní nabídky. Před vložením nabídky se nejdříve ujistětě, že se zde vaše nabídka již nenachází. Vkládání a publikace inzerátů je zdarma.

Vložit poptávku půjčky
Vložit nabídku půjčky
Hlavní strana inzerce
Inzerce půjček zdarma - maskot
Podívejte se do inzerce půjček na nabídky a poptávky
Formulář půjčky
Vyplňte 1 formulář, my požádáme všech 17 českých nebankovních firem, sdělíme výsledek

Bleskové půjčky (2009 - 2023) www.BleskovePujcky.cz

Provozovatel & správa webu: Kontaktní informace